SAĞLIK 8.06.2018 15:59:06 0

Haşerelerle Mücadelede Doğal Yöntemlere Geçilsin

Bursa Veteriner Hekimler Odası (BVHO) Başkanı Sinan Sağlam, yaz ayları ile birlikte artan ve insanların yaşam alanlarına müdahale eden haşerelerle mücadelede yöntemleri konusunda belediyelerin daha dikkatli ve duyarlı olması gerektiğini söyledi. Sağlam, m

/resimler/2018-6/8/1559550264732.jpg

Haşerelerle Mücadelede Doğal Yöntemlere Geçilsin

 

BVHO Başkanı Sinan Sağlam, haşerelerle mücadelenin yoğunlaştığı döneme girilmesi nedeniyle yaptığı açıklamada, mücadele yöntemleri, mücadele yapan kişilerin eğitimi, mücadelede kullanılan ilaçların insan sağlığına etkileri konusunda uyarılarda bulundu. Başkan Sağlam, sinek, böcek ve fare başta olmak üzere çok sayıdaki zararlı ile genelde kimyasal yöntemlerle mücadele yapıldığına dikkat çekerek, “Zararlıları tamamen yok etmeyi hedefleyen bu yöntemin, insan sağlığına olumsuz etkileri var. Ayrıca doğal dengenin bozulması açısından bir dizi risk var. Artık bu yöntemleri terk ederek, biyolojik mücadele yöntemine geçmemiz gerekiyor” dedi.

İLAÇLAMA YAPARAK TÜM CANLILARI ÖLDÜRÜYORUZ

Doğal mücadele yönteminin zararlı canlıyı insanların yaşam alanlarından uzak tutmayı amaçladığını ifade eden Sinan Sağlam, kimyasal mücadelede kullanılan ilaçların sadece zararlıları değil, diğer yararlı canlıları da öldürdüğüne dikkat çekti. Kimyasalların, doğal dengeyi bozduğunu, kanser başta olmak üzere yol açtığı çeşitli hastalıklar nedeniyle insan sağlığını olumsuz etkilediğini vurgulayan Sağlam, şunları söyledi:

“Her yıl aynı şeyleri tekrarlamaktan bıktık. Kamyonetin arkasına takılan motorla havaya ilaç püskürtmek, bize yakışmıyor. Haşerelerle mücadelede kimyasal yöntemler insan sağlığına da zarar veriyor. Avrupa ülkelerinin çoğunda insan sağlığına zarar verdiği için kimyasal ilaçların kullanımına son verildi. Haşerelere mücadelede bilinen ve etkili olan birçok biyolojik yöntem var. Bu yöntemlerle, doğadaki zararlılar, başka canlılar aracılığı ile etkisiz hale getiriliyor. Böylece doğal denge korunuyor. İlaçlama yapınca haşereler değil diğer canlılar da ölüyor. Bu da doğal dengeyi bozuyor.”

YANLIŞ İLAÇLAMA ARILARI ÖLDÜRDÜ

Sinan Sağlam, kimyasal ilaçlama yapacak kişilerin eğitimli olmasının da büyük önem taşıdığını söyledi. Özellikle biyosidal ilaç uygulamalarının çok dikkatli ve uzman klişelerle yapılması gerektiğini kaydeden Başkan Sağlam, “Bilinçsiz, kontrolsüz ve ilkel yöntemlerle yapılan ilaçlamaları insan sağlığının yanı sıra bitki, hayvan ve yeraltı sularını da zehirleyerek büyük risk oluşturuyor. Geçen hafta İnegöl´de bahçesini ilaçlayan bir çiftçimiz binlerce arının ölümüne neden oldu. Bu ve benzeri örnekleri çoğaltabiliriz” dedi. Sinan Sağlam, gelişmiş ülkelerde yasaklanan 100´ün üzerinde ilacın Türkiye´de hala kullanılmasının endişe verici olduğunu da sözlerine ekledi.

Temizlik Harekatı

İhracat Üssü Bursa ABD Pazarını Hedefliyor

Engellileri Birlikte Aşmak İçin Biz Hep Onlarlayız

Kişisel Gelişim Eğitimi

Yatırımlar Hız Kesmiyor

BTSO, Güçlü İletişim Platformlarıyla İş Dünyasının Yanında

  • Cumartesi 17 ° / 10 ° Parçalı bulutlu
  • Pazar 18 ° / 8 ° Güneşli
  • Pazartesi 18 ° / 6 ° Fırtına