Başkan Dündar’dan İlk Gün Ziyareti

Ücretsiz Maske Dağıtımları 8 Noktadan Devam Edecek

Nilüfer’den Asfalt Atağı

Evden Tahsilat Hizmetinin Kapsamı Genişletildi

Mudanya'da Bebekler Şanslı Doğuyor

Osmangazi Haşerelere Karşı İlaçlandı

  • Pazartesi 23 ° / 13 ° Sağanak
  • Salı 21 ° / 12 ° Fırtına
  • Çarşamba 21 ° / 12 ° Fırtına

Kestane tarımına Vekil desteği

Bursa’ya özgü kestane şekeri üreten İlka Şekerleme tesisleri, farklı kesimlerden ziyaretçileri ağırlamaya devam ediyor. İlka Şekerleme’nin modern tesislerinde inceleme yapan AK Parti Bursa Milletvekili Osman Mesten, dağ ilçelerinde kestane tarımının

 

Kardelen ve Yaylacık markası ile Türkiye pazarına, Cardelion markası ile de yurt dışı pazara kestane şekeri üreten İlka Şekerleme’nin Genel Müdürü Mümin Akgün, üretim tesislerini ziyaret eden Milletvekili Osman Mesten’e kestanenin şekere dönüşme sürecini anlattı. Akgün, üretimde kullandıkları kestanenin büyük kısmını Bursa dışından sağladıklarını belirterek, Bursa’da kestane tarımını geliştirmek için yaptıkları çalışmalardan da bahsetti.

Mümin Akgün, 3 yıl önce Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile birlikte Bursa’nın dağ ilçeleri olan Keles, Büyükorhan, Orhaneli, Harmancık’ta ve İnegöl’ün Uludağ eteklerindeki köylerde yerel yönetimlerin desteği ile kestane fidanı dağıttıklarını belirtti. Akgün, “U.Ü Ziraat Fakültesi ile birlikte Bursa ikliminde yetişebilen ve kestane şekeri üretimine uygun olan Hacı Ömer cinsi kestane ağacı cinsini bulduk. Bu ağacın fidanlarını Büyükşehir ve İnegöl Belediyesi ile iş birliği yaparak üreticilere dağıttık. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bursa İl Müdürlüğü ve Orman Su İşleri Bakanlığı Orman Bölge Müdürlüğü de, kestane ağaçlarına zarar veren dal kanseri, mürekkep hastalığı ve gal arısı ile mücadele yürütüyor” dedi. Mümin Akgün Milletvekili Mesten’den Bursa’da kestane tarımını geliştirme yönündeki çalışmalara destek vermesini de istedi.

BURSA ÇEVREYOLUNDA BURSA’NIN YÖRESEL ÜRÜNLERİNE YASAK VAR.

İlka Şekerleme Pazarlama Müdürü Deniz Utku Özdemir’de Kardelen, Yaylacık ve Cardelion markaları ile yurt içi ve yurt dışında şubeleşme çalışmalarına devam ettiklerini, bayileri aracılığı ile de satış yaptıklarını söyledi. Özdemir, yurt içi ve dışındaki gıda fuarlarına katılarak Bursa’ya özgü kestane şekerini tüm dünyada tanıttıklarını ve pazar paylarını artırmak için çalıştıklarını da vurguladı.

Deniz Utku Özdemir, Bursa çevreyolundaki dinlenme tesislerinde Bursa’ya özgü ürünlerin satılmadığını, bunun kent ekonomisi açısından kayıp olduğunu söyledi. Kısa süre önce Bursa Çevre Yolu üzerinde karşılıklı olarak açılan 2 tesiste; Bursa döneri, kestane şekeri, İnegöl köftesi, havlu ve tekstil ürünleri satılmadığını vurgulayan Özdemir, kestane şekeri satma girişimlerine ise engel çıkartıldığını belirterek şöyle konuştu:

“Kiralamayı yapan firma ile görüşmemize rağmen sonuç alamadık. Buradaki bir işletmede küçük bir köşede satış yapıyoruz. Ama bu konuda da kiralama şirketinin bazı yöneticileri sorun çıkartıyor. Oysa otoyolun Bursa’daki kısmında Bursa’ya özgü ürünler satılmalıdır. Kaldı ki, söz konusu tesisin açıldığı yer otoyol değil Bursa ücretsiz çevreyoludur. Buradaki tesislerde Bursa’ya özgü ürünlerin satışına engel çıkartılmasını anlayamıyoruz. Yaşadığımız sıkıntıyı Bursa Milletvekili İsmail Aydın, Büyükşehir Belediye Başkanımız Recep Altepe, BTSO Başkanımız İbrahim Burkay, Bursa Ticaret Borsası Başkanımız Özer Matlı ile Karayolları Genel Müdürlüğü yetkililerine de ilettik. Sizden de, tesislerin kiralamasını yapan şirket yöneticileri ile görüşmenizi ve Bursa’nın yöresel ürünlerinin satılmasının önünü açılmasına destek vermenizi bekliyoruz. Gittiğimiz birçok ülkede otoyollarda yöresel ürün satışı teşvik ediliyor.”

AK Parti Bursa Milletvekili Osman Mesten’de yaptığı ziyaret ile çok önemli bilgiler edindiğini söyledi. Bursa’da özellikle dağ köylerinde kestane tarımının geliştirilmesi çalışmalarına elinden gelen desteği vereceğini belirten Mesten, “Kestane şekeri Bursa’ya özgü bir lezzet olarak tüm dünyada seviliyor. Bursa’da üretilen kestane şekerinin kestanelerinin geçmişte olduğu gibi Bursa’dan sağlanması için üreticilerimiz teşvik edilmeli. Başlatılan çalışmaları yararlı buldum. Konuyu Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba ile de görüşerek destek isteyeceğim” diye konuştu.

“OTOYOL KİRAMALA ŞİRKETİ İLE GÖRÜŞECEĞİM”

Milletvekili Osman Mesten Bursa Çevreyolu üzerindeki tesislerde, Bursa’ya özgü ürünlerin satılması konusunda da gerekli girişimleri yapacağını ifade etti. Bursa’nın çok sayıda tanınmış ürünü olduğuna vurgu yapan Milletvekili Mesten, “Tesis kiralama şirketi ile bu konuyu görüşeceğim. Sonuç alamazsam konuyu Başbakan Yardımcımız Sayın Hakan Çavuşoğlu ve Ulaştırma Denizcilik Haberleşme Bakanımız Sayın Ahmet Arslan ile görüşeceğim” dedi.