İnegöl 15 Temmuz’a Hazır

Bursalılar Burada Nefes Alacak

Mysia Yolları’nda Doğayla Kucaklaştılar

BTSO EVM Firmalara Rehber Oluyor

Gölyazı Kültürevi Onarılıyor

İnegöl Belediyesi Sel Yaralarını Sarıyor

  • Salı 28 ° / 18 ° Parçalı bulutlu
  • Çarşamba 29 ° / 16 ° Güneşli
  • Perşembe 29 ° / 15 ° Güneşli

Mahkemeden Aktaş'a Veto

Ayrıntılar>>>

İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 6. İdare Dava Dairesi, Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi'nde AK Parti Grubu’nun oylarıyla 65 yaş ve üstü vatandaşlarımızın ücretsiz ulaşım hakkını sınırlandıran kararın yürütmesini durdurdu.

CHP’li Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi Av. Ercan Korkmaz, CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca’nın da eşlik ettiği basın toplantısında, kararın gerekçesi ve detaylarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

 

 65 yaş ve üstü vatandaşlardan yıllık BuKart vize parası olarak 15 lira  alınmayacak, gün içinde 6 kez ile sınırlanan seyahat hakkı limitsiz olacak. Ayrıca BUDO biletlerinde de yüzde 50 indirim hakkı yeniden sağlanmış oluyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 65 yaş üstü vatandaşların belediye ulaşım hizmetlerinden ücretsiz yararlanma hakkını gasp eden uygulamasına yargı dur dedi.

Emeklilerin devlete yük olduğunun, emekli maaşlarının düşürülmesi ve CHP’nin önerisiyle verilmeye başlanan bayram ikramiyelerinin kaldırılmasının dillendirildiği AKP iktidarında, Bursa Büyükşehir Belediyesi de 65 yaş ve üstü vatandaşlarımızın yasa ve yönetmelik gereği şehir içi toplu taşımadan ücretsiz ve sınırsız, BUDO’dan da yüzde 50 indirimle yararlanmasını engelledi.

Kanun ve yönetmeliğe aykırı bu uygulamanın ortadan kaldırılması için CHP tarafından verilen önerge İYİ Partili üyelerce de desteklenmesine karşın, ulaşım ve hukuk komisyonundan sonra Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi’nde de AKP oylarıyla reddedilmişti.

Bu kararla ilgili olarak CHP’li Büyükşehir Meclis Üyesi Av. Ercan Korkmaz’ın açtığı davada “yürütmeyi durdurma” istemi Bursa 1. İdare Mahkemesince reddedilmişse de, itiraz yoluyla dosyayı ele alan İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi “yürütmenin durdurulmasına” karar verdi.

 “YASA VE YÖNETMELİK HÜKÜMLERİ ÇOK AÇIK”

AKP'li Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne hukuk dersi veren İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 6. İdare Dava Dairesi kararıyla birlikte, 65 yaş üstü vatandaşlar sadece ilk defa BUKART çıkartırken 5 TL ödeyecek.

Onun dışında vize parası olarak her yıl 15 TL alınmayacak, gün içinde 6 kez ile sınırlanan seyahat hakkı limitsiz olacak. Emeklilere ayrıca Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı BUDO ulaşımında da yüzde 50 indirim hakkı sağlanmış oluyor.

“ALİNUR AKTAŞ YARGI KARARINI DERHAL UYGULAMALI”

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanı İsmet Karaca’nın da eşlik ettiği Av. Ercan Korkmaz, düzenlenen basın toplantısında, 65 yaş ve üstü binlerce vatandaşımızı yakından ilgilendiren karara ilişkin bilgi verdi. 

İl Yönetim Kurulu Üyeleri, Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey, Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Büyükşehir ve İlçe Belediye Meclis Üyeleri, Bursa Özel Halk Otobüsçüleri Odası Başkanı Sadi Eren, Tüm Emekli-Sen Bursa Şubesi Başkanı Günay Onayman ve çok sayıda partilinin katıldığı toplantıda yasa ve yönetmeliklerle sağlanan hakların, belediye meclis kararlarıyla ve “zarar edildiği”, “kötü niyetli kullanım olduğu” gibi iddialarla kısıtlanmasının yasaya aykırı olduğunu  belirten Av. Ercan Korkmaz,.

Bu karar uyarınca Bursa Büyükşehir Belediyesi’ni yasa ve yönetmeliği derhal uygulamaya davet ediyorum dedi.

Aynı şekilde bu konunun tüm Türkiye’de sorun teşkil ettiğini ve gerekli düzenleme bakanlıklar aracılığıyla yapılarak belediyelerin vatandaşla karşı karşıya bırakılmaması gerektiğini belirten Korkmaz, “Zira sosyal belediyecilik anlayışı gereği ulaşım hizmetlerinde kar amacı güdülmediği ve zarar edildiği de bir gerçektir. Şoför esnafımız açısından buna da tedbir alınmalıdır” dedi.

Tüm Emekli-Sen Bursa Şubesi Günay Onayman da toplantıda yaptığı açıklamada, geçmişte de belediyelerin ve özel şirketlerin zarar etmelerini istemediklerini ancak belediyelerin yasalara uymalarını gerektiğini ve ilgili bakanlıklardan kaynak talebinde bulunmaları gerektiğini söylediklerini ifade etti.

Yasal düzenlemeyi, yasalara uyulması gerektiğini düşündükleri için istediklerini söyleyen Onayman, yasanın gerçekten uygulanması gerektiğini ifade etti.

KARACA: “CHP HER ZAMAN HALKIMIZIN YANINDA”

Öte yandan toplantıda hazır bulunan Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanı İsmet Karaca da, AKP’li Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin haksız ve yanlış uygulamaları konusunda, CHP’nin her zaman Bursa halkının yanında yer aldığını ve bundan sonra da bu tavrını sürdüreceğini söyledi.

“TOPLU TAŞIMACI ESNAF MAĞDUR EDİLMEMELİ”

CHP İl Başkanı İsmet Karaca, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin, ücretsiz kart kullanan 65 yaş ve üstü vatandaşlarımızın, toplu taşımacılık esnafının zarar etmemesi için uygulanan sübvansiyona da dikkat çekerek, “Halkımızın bir bölümü yasal hakkından yararlanarak ücretsiz yolculuk yapıyor.

Toplu taşımacılık yapan esnafımıza ayda 1.000 liralık bir sübvansiyon uygulanıyor ve ödemesi de Bakanlık ve Büyükşehir tarafından yapılıyor. Bu rakamın ilgili kooperatiflerle yapılacak görüşmeler ışığında makul bir düzeye yükseltilmesi, esnafla 65 yaş ve üstü vatandaşımızın arasında gerginliğe yol açılmaması gerekiyor” dedi.