Sıfır Atık Projesi’nde İnegöl 3’üncü Oldu

Yıldırımlı Çocuklara Hijyen Eğitimi

HES Kodu Uygulaması Başladı

Valilik Açıkladı: Ertelendi

Güzel Güzel Alanlar Oluşturacağız

Yıldırımlı Çocuklar Sağlıklı Gülümsüyor

  • Cumartesi 31 ° / 19 ° Güneşli
  • Pazar 35 ° / 21 ° Güneşli
  • Pazartesi 29 ° / 16 ° Güneşli

Orhangazi'nin Kurtuluşunun 98. Yılı Kutlandı

Ayrıntılar>>>

ORHANGAZİ’NİN KURTULUŞUNUN 98. YILI KUTLANDI

Orhangazi’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yılı törenle kutlandı. Cumhuriyet  alanında çelenk sunma töreni ile başlayan kutlamalara, Orhangazi Kaymakamı Süleyman Özçakıcı, Belediye Başkanı Bekir Aydın, Garnizon Komutanı Per. Ast Ümit Berber, Emniyet Müdürü Sadık Elden, Jandarma Komutanı Yzb. Ali Al, siyasi parti temsilcileri, Orhangazili gaziler, şehit aileleri, STK lar  muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Orhangazi’nin Kurtuluşunun 98. Yıl töreni  Orhangazi Cumhuriyet meydanında gerçekleştirildi. Törene Orhangazi resmi protokolü, Orhangazili gaziler, şehit aileleri ve vatandaşlar katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Atatürk anıtına çelenk sunuldu. Günün anlama ve önemini belirten konuşmayı Belediye başkanı Bekir Aydın yaptı. Başkanı Aydın konuşmasında “ 600 yıl dosta güven, düşmana korku salan Cihan İmparatorluğu Osmanlı Devleti’nin ikinci padişahı ecdadımız Orhan Gazi’nin ismini taşıyan, Orhangazi’mizin bugün düşman işgalinden Kurtuluşu’nun, 98. yıldönümü.  İki yıl, iki ay, iki gün süren işgal sırasında, halkımız hem işgalci Yunan askerleri tarafından, hem de yerel gayrimüslim çeteler eliyle eziyete maruz bırakılmıştır. Çekilen çilelerin ve eziyetlerin, yapılan eşsiz mücadelelerin ardından, nihayet 10 Eylül 1922’de Orhangazi’miz yeniden özgürlüğüne, yeniden bağımsızlığına kavuştu.

Bu mücadele sırasında hayatını kaybeden bütün şehitlerimizi, şu iki boğaz arasını düşmana dar eden, başta rahmetli Ahmet Derviş Tarakçıoğlu ve rahmetli Refik Atay büyüklerimiz olmak üzere bütün kahramanlarımızı tekrardan saygıyla, rahmetle ve minnetle anıyoruz. Allah bir daha o günleri yaşatmasın” dedi.

Cumhuriyet Alanında  gerçekleştirilen törenin ardından Şehit Erhan Öztürk parkı içinde bulunan şehitlik anıtı ziyaret edilerek dua  okundu. Kutlama töreni  Orhangazi şehitliği, Refik Atay ve Ahmet Derviş Tarakçıoğlu kabirleri ziyaret edilerek  mezarlara karanfil bırakılıp dua edilmesi ile son buldu.