SAĞLIK 21.09.2017 17:50:29 0

Sağlıkçılar “Yıpranma Payı” istiyor

Sağlık-Sen Bursa İl Başkan Yardımcısı Hüseyin Aydın, sağlık çalışanlarının yıpranma payı alması gerektiğini belirtti.

Konu ile ilgili konuşan Sağlık Sen Bursa İl Başkan Yardımcısı Hüseyin Aydın, “Ücret dağılımındaki adaletsizlikler, aile ve sosyal hayatını bitiren iş yükü, nöbetler, başta şiddet olmak üzere, sağlığı ve güvenliğini tehdit eden riskleri tekrar yaşamak istemiyoruz.

Araştırmalarımız sonucunda gördük ki yeniden olsa ´bu mesleği seçmem´ diyenlerin oranı yüzde 60,8´dir. Sağlık çalışanlarının yüzde 44,1´i mesleklerinden dolayı psikolojik sorun yaşamakta, yüzde 68,6´sı ailesi ile yeterince zaman geçirememektedir. Yine araştırma sonuçlarımıza göre, sağlık çalışanlarının yüzde 62,2´si genel olarak hayatlarından, yüzde 72,4´ü yaşam kalitelerinden, yüzde 79,3´ü çalışma koşullarından memnun değil. Aynı zamanda sağlık çalışanlarının yüzde 82´si görevlerini yerine getirirken şiddetle karşılaşmaktan korkarken, yüzde 86,8´i de meslek hayatlarında en az bir kez şiddete maruz kaldıklarını belirtmektedir.

Sağlıkta gelişim ve kalite döneminin sağlam bir temele oturtulmak isteniyorsa, önce sağlık çalışanlarının sorunlarının çözülerek işe başlanması gerekiyor. Sağlık çalışanları olarak hakları olmayanı talep etmiyoruz, sağlık hizmetlerinin yüksek riskli meslek grubunda olduğundan diğer meslek mensuplarına verilen yıpranma payının sağlık çalışanlarına da verilmesini istiyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın verdiği talimata rağmen yıpranma payı konusunda süreç hızlı işletilmiyor. Sağlık çalışanlarının tümüne yıpranma payı verilmesini istiyoruz” dedi.

Temizlik Harekatı

İhracat Üssü Bursa ABD Pazarını Hedefliyor

Engellileri Birlikte Aşmak İçin Biz Hep Onlarlayız

Kişisel Gelişim Eğitimi

Yatırımlar Hız Kesmiyor

BTSO, Güçlü İletişim Platformlarıyla İş Dünyasının Yanında

  • Cumartesi 17 ° / 10 ° Parçalı bulutlu
  • Pazar 18 ° / 8 ° Güneşli
  • Pazartesi 18 ° / 6 ° Fırtına